Zaćma zwana też kataraktą (łac. cataracta), jest chorobą na którą cierpi około 27 milionów ludzi w różnym wieku na całym świecie. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 800 tys. Zaćma polega na zmętnieniu części lub całości soczewki oka, co prowadzi do utraty jej przejrzystości, skutkiem czego może być ograniczenie widzenia, lub całkowita utrata wzroku!
Niestety, w pewnym stadium rozwoju zaćmy nie możliwe jest jej leczenie bezinwazyjne. Powody operacyjnego leczenia zaćmy związanej z wiekiem mogą być następujące:
- Poprawa ostrości wzroku - najpopularniejszy powód usunięcia zaćmy.
- Wskazania medyczne - dotyczą sytuacji niekorzystnego wpływu zaćmy na stan oka (jeśli np. utrudnia ona leczenie innych schorzeń).
- Wskazania kosmetyczne - usunięcie zaćmy w oku niewidzącym w celu uzyskania czarnej źrenicy.
Zaćma (cataracta) to zmętnienie soczewki, dyskowatego tworu znajdującego się w środku oka. Najczęstszą postacią jest zaćma starcza. Schorzenie jest bezbolesne i manifestuje się stopniowymi zaburzeniami widzenia polegającymi na:
- upośledzeniu ostrości widzenia,
- upośledzeniu postrzegania kontrastu,
- krótkowzroczności, nadwzroczności,
- jednoocznym podwójnym widzeniu,
- zaburzeniami widzenia w silnym oświetleniu,
- rozszczepianie świateł.
|
|
Jak leczyć zaćmę?
Leczenie zachowawcze, czyli kroplami, może jedynie nieznacznie opóźnić rozwój zaćmy. Leczeniem z wyboru jest mikrochirurgia oka, w czasie której usuwa się soczewkę metodę fakoemulsyfikacji, a następnie wszczepia się wewnątrzgałkowo soczewkę syntetyczną. Zabieg operacyjny jest krótkotrwały, wykonywany w znieczuleniu miejscowym (krople) i w większości przypadków już po kilku godzinach od zabiegu chory może opuścić oddział szpitalny. Niezbędnym elementem postępowania pooperacyjnego są konsultacje pooperacyjne w 1 i 7 dobie po wszczepieniu soczewki oraz systematyczne stosowanie kropli przez 4 lub więcej tygodni.
Zabiegi usuwania zaćmy:
- Zabiegi w procedurze chirurgii jednego dnia
- Zabiegi wykonywane metodą fakoemulsyfikacji
- Pełna oferta soczewek wewnątrzgałkowych (soczewki sferyczne, sferyczne: białe i żółte, toryczne, multifokalne)
Operujemy najczęściej osoby powyżej 60 roku życia, ale mamy w gronie naszych pacjentów również ludzi młodych - nawet 30-40 letnich jeżeli istnieje taka potrzeba.
To, co wyróżnia Centrum Mikrochirurgii Aqua Medica, to bardzo dobry sprzęt i wysokiej klasy lekarze specjalizujący się w operacjach zaćmy.
|